Katër të vdekur si pasojë e stuhive të fuqishme në provincat lindore të Kanadasë

Amerika

Katër të vdekur si pasojë e stuhive të fuqishme në provincat lindore të Kanadasë

Më: 22 maj 2022 Në ora: 15:55
Stuhi në Kanada

Katër persona kanë vdekur dhe rreth 900,000 shtëpi janë pa energji elektrike pasi stuhitë e forta goditën provincat lindore kanadeze të Ontarios dhe Quebec.

Sipas mediave të huaja, policia e Ontarios tha se tre persona vdiqën dhe disa të tjerë u lënduan për shkak të stuhisë së fortë.

Imazhet e postuara në mediat sociale nga e gjithë provinca treguan mbeturina të shpërndara dhe pemë të rrëzuara që dëmtuan shtëpitë dhe makinat.

Një burrë u vra kur një pemë ra në rimorkio ku po qëndronte të shtunën.

Ndërkohë, sipas Policisë Rajonale Peel, një grua rreth të 70-ave u vra pasi u godit nga një pemë në qytetin Brampton.

Stuhia ishte mjaft e fortë që Environment Canada të lëshonte sinjalizime urgjente ndërhyrëse të transmetimit që shkonin në stacione televizive dhe radio dhe telefona celularë.

Kryetari i bashkisë së Otavës Jim Watson tha se stafi “po vlerësonte dëmet dhe kërcënimet në terren”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat