Të shtënat me armë zjarri në shkollë, Biden: Të humbasësh një fëmijë është si të të këpusin një pjesë të shpirtit

Amerika

Të shtënat me armë zjarri në shkollë, Biden: Të humbasësh një fëmijë është si të të këpusin një pjesë të shpirtit

Më: 25 maj 2022 Në ora: 06:10
Joe Biden

Presidenti Joe Biden pati një fjalim emocional pas sulmit me armë zjarri që ndodhën në shkollën filore Rob në Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ai mbrëmë nga Shtëpia e Bardhë ka thënë se para se të bëhej president nuk ka shpresuar se me ngjarje të tilla nuk do të ndeshej.

“Ka shumë gjëra që nuk i dimë ende, por edhe ka shumë gjëra që ne dimë. Prindërit nuk do ta shohin më kurrë fëmijën e tyre, ata më kurrë nuk do të do t’i gjuajnë fëmijët në shtrat dhe nuk do të përqafohen me ata”.

“Prindër që nuk do të jenë kurrë të njëjtë. Të humbasësh një fëmijë është si të të këpusin një pjesë të shpirtit”, tha Biden.

Duke iu kthyer çështjes së legjislacionit për kontrollin e armëve, Biden iu lut ligjvënësve që ta “ta kthenin këtë dhimbje në veprim”.

“Unë jam i sëmurë dhe i lodhur nga kjo. Ne duhet të veprojmë. Dhe mos më thoni se nuk mund të kemi ndikim në këtë masakër”, tha Biden, duke pyetur: “Pse vazhdojmë ta lejojmë këtë të ndodhë?”

“Ku është në emër të Zotit shtylla jonë për të pasur guximin për t’u përballur”, shkruan CNN.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat