​Gruaja e parë mjeke në SHBA

Amerika

​Gruaja e parë mjeke në SHBA

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 07:32
Elizabeth Blackwell

Elizabeth Blackwell më 23 qershor 1849 bëhet gruaja e parë mjeke në SHBA.

Ajo mbështeti arsimin mjekësor për gratë dhe ndihmoi karrierën e shumë të tjerave. 

Më 1857, Elizabeth krijoi ambulancat e para në Nju Jork. Elizabeth punoi në klinika në Londër e Paris për dy vjet. Gjatë punës ajo u infektua dhe humbi shikimin në njërin sy dhe u kthye në Nju Jork më1851, duke hequr dorë nga ëndrra e saj për t’u bërë një kirurge.

Blackwell u frymëzua për të ndjekur mjekësinë nga një shoqe që po vdiste, e cila tha se sprova e saj do të ishte më e mirë nëse do të kishte një mjeke femër. 

Ajo gjithashtu ndihmoi në themelimin e Shoqatës Kombëtare të Shëndetit dhe botoi disa libra, duke përfshirë një autobiografi, Puna Pioniere në Hapjen e Profesionit Mjekësor për Gratë (1895).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat