Tre policë vdesin nga të shtënat

Amerika

Tre policë vdesin nga të shtënat

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 08:28
Policia pas të shtënave ka marrë në mbajtje të dyshuarin 49-vjeçar

Tre oficerë policie janë qëlluar për vdekje në Kentakit, teksa po përpiqeshin të dorëzonin një urdhër për një burrë të akuzuar për dhunë në familje.

Policia pas të shtënave ka marrë në mbajtje të dyshuarin 49-vjeçar. Sherifi i qarkut Floyd John Hunt tha se oficerët ishin përballur me “ferrin e pastër” kur arritën në shtëpinë e burrit.

Katër persona të tjerë u plagosën në vendngjarje në Allen, një qytet i vogël në një pjesë malore të Kentakit lindor, me një popullsi prej vetëm 166 banorësh.

Oficerët që vdiqën në të shtënat vonë të enjten janë identifikuar si kapiteni Ralph Frasure, zëvendësi William Petry dhe kujdestari i qenve Jacob Chaffins.

K9 Drago, një nga qentë që zotëronte Chaffins, gjithashtu vdiq.

Kapiteni Frasure kishte qenë në Departamentin e Policisë në Prestonsburg, Kentaki, për 39 vjet. Departamenti tha se ai kishte shërbyer “me nder dhe lavdi deri në sekondën e fundit”.

Burrat u përplasën me një breshëri armësh nga një pushkë kur shkuan në shtëpinë në Main Street pak para orës 19:00 me kohën lokale.

Të shtënat vazhduan për gati tre orë përpara se i dyshuari Lance Storz të merrej në paraburgim, pasi ishte dorëzuar pas negociatave që përfshinin anëtarët e familjes së tij.

Ai është akuzuar për dy akuza për vrasjen e një oficeri policie, pesë akuza për tentativë vrasje të një oficeri policie, një akuzë për tentativë vrasje dhe një akuzë për sulm të shkallës së parë ndaj një kafshe shërbimi.

Trupat e Policisë së Shtetit të Kentakit po kryejnë një hetim për të shtënat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat