​Trump do të dëshmojë në hetime mbi punën e kompanisë së tij

Amerika

​Trump do të dëshmojë në hetime mbi punën e kompanisë së tij

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 17:32
Donald Trump

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka mbërritur sot në zyrën e Prokurorit të Shtetit të Nju Jorkut në Manhattan, ku supozohet të dëshmojë në kuadër të hetimeve për aferat e kompanisë familjare.

Prokurorja e shtetit të Nju Jorkut, Leticia James, po heton nëse Organizata Trump ka “fryrë” vlerat e pasurive të paluajtshme.

Ajo tha se hetimi i saj nxori prova se Organizata Trump, e cila menaxhon hotele, fusha golfi dhe prona të tjera, mbivlerësoi vlerat e pronave për të marrë kredi të buta dhe vlerat e nënvlerësuara për të marrë lehtësime tatimore.

Sipas raportimeve, Trump dhe dy fëmijët e tij të rritur, Donald Trump Junior dhe Ivanka Trump, luftuan për të shmangur dëshminë, por ata dështuan.

Trump njoftoi se do të takohet sot me Prokurorin e Shtetit të Nju Jorkut dhe deklarata nuk do të bëhet publike. Shtohet se fëmijët e tij tashmë janë marrë në pyetje.

Trump ka mohuar keq bërjen dhe e ka quajtur hetimin e Nju Jorkut të motivuar politikisht, duke aluduar se prokurorja Leticia James ishte demokrat.

“Kur të takohem me Prokurorin e Përgjithshëm racist të Nju Jorkut, do të jetë vazhdimi i gjuetisë më të madhe të shtrigave në historinë amerikane”, tha ai, duke shtuar se “shoqëria e tij dhe ai janë nën sulm nga të gjitha anët në këtë ‘republikë banane’”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat