​Trump refuzoi të dëshmonte nën betim, u thirr në Amendamentin e Pestë

Amerika

​Trump refuzoi të dëshmonte nën betim, u thirr në Amendamentin e Pestë

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 18:57
Donald Trump

Ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se ai u thirr në Amendamentin e Pestë të Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara dhe refuzoi t'u përgjigjej pyetjeve në lidhje me biznesin e tij nën betim, në një hetim civil të gjatë të udhëhequr nga prokurorja e shtetit të Nju Jorkut Letitia James.

Trump tha se ai refuzoi t'u përgjigjej pyetjeve në përputhje me të drejtat dhe privilegjet që i janë dhënë çdo qytetari nga Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara.

"Unë një herë pyeta: "Nëse jeni i pafajshëm, pse thirrni Amendamentin e Pestë?" Tani e di përgjigjen për këtë pyetje," thuhej në deklaratë.

"Ju nuk keni zgjidhje kur familja juaj, kompania juaj dhe të gjithë në orbitën tuaj bëhen objektiva të një gjueti shtrigash të motivuara politikisht të pabaza të mbështetur nga avokatët, prokurorët dhe mediat e lajmeve të rreme."

Prokurorja e shtetit të Nju Jorkut, Letitia James, po heton nëse Organizata Trump ka “fryrë” vlerat e pasurive të paluajtshme.

James thotë në dosjet gjyqësore se Organizata Trump ka ekzagjeruar vlerën e pronës për t'u bërë përshtypje huadhënësve ose ka keqinterpretuar vlerën e tokës për të reduktuar barrën tatimore, duke vënë në dukje pasqyrat financiare vjetore të ofruara bankave për të siguruar kushte të favorshme kredie dhe revista financiare për të justifikuar pozicionin e Trump mes miliarderëve të botës.

Vendimi i Trump për të refuzuar të dëshmojë nën betim vjen vetëm disa ditë pasi agjentët e FBI kontrolluan pronën e tij në Mar-a-Lago në Florida, si pjesë e një hetimi të veçantë federal nëse ai mori të dhëna të klasifikuara kur u largua nga Shtëpia e Bardhë pas përfundimit të presidencës së tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat