Shpërthim i fuqishëm në Utah, dyshohet për një meteor

Amerika

Shpërthim i fuqishëm në Utah, dyshohet për një meteor

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 11:52
Foto ilustrim

Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar në pjesën veriore të Utah, që duket se bëhet fjalë për shpërthimin e një meteori.

Raportimet nga mediat amerikane për një shpërthim të fuqishëm kanë filluar të qarkullojnë nga orët e para të mëngjesit, nga banorë nga Oremi dhe Idaho që kanë shkruar në profilet e tyre se kanë dëgjuar një “bum”.

Guvernatori i Utah, Spencer Cox, tha se nuk bëhet fjalë për ndonjë aktivitetet sizmik apo stërvitje ushtarake.

Një banorë në Salt Lake, Wendi Melling, tha se po hapte derën e shtëpisë kur dëgjoi një zhurmë të madhe, që ajo e përshkoi si një “shpërthim tejet të fuqishëm”.

“Mendova se diçka ra në kulmi i shtëpisë, por kur dola jashtë se gjithçka ishte në rregull me pronën tonë”, shtoi Melling.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat