​Tërmeti në Meksikë, konfirmohet viktima e parë

Amerika

​Tërmeti në Meksikë, konfirmohet viktima e parë

Më: 19 shtator 2022 Në ora: 23:06
Foto ilustrim

Të paktën një person ka gjetur vdekjen në tërmetin e fuqishëm që goditi sot Meksikën, njoftuan autoritetet.

Një tërmet me fuqi 7.6 ballë sipas Rihterit ka goditur pranë bregut qendror të Paqësorit të Meksikës në përvjetorin e dy lëkundjeve të mëparshme shkatërruese, duke vrarë të paktën një person, duke tronditur ndërtesat dhe duke ndezur alarmet e tërmeteve në kryeqytet.

Nuk pati raportime të menjëhershme për dëme të konsiderueshme nga tërmeti i cili goditi në orën 13:05 me orën lokale dhe goditi afër qytetit të La Placita de Morelos në shtetin e Michoacán në një thellësi prej 15 km.

Presidenti Andrés Manuel López Obrador tha në Twitter se sekretari i marinës e njoftoi se një person humbi jetën në qytetin port të Manzanillo, Colima kur një mur në një qendër tregtare u shemb.

Autoritetet e Michoacán thanë se nuk kishte raporte të menjëhershme për dëme të konsiderueshme përveç disa çarjeve në ndërtesat në qytetin e Coalcomán.

Një urdhër evakuimi i detyrueshëm është lëshuar në Mexico City, por kryetarja e bashkisë, Claudia Sheinbaum, tha se deri më tani nuk ka pasur raportime për dëme në kryeqytet.

Agjencia kombëtare e mbrojtjes civile e Meksikës tha se qendra e cunamit të marinës nuk kishte lëshuar një alarm, sepse për shkak të vendndodhjes së epiqendrës, nuk pritej asnjë ndryshim në nivelet e detit.

Megjithatë, më herët, Sistemi i Paralajmërimit të Cunamit në SHBA tha se ekzistonte rreziku i një cunami pranë brigjeve të Michoacan.

Ai erdhi saktësisht pesë vjet pasi një tërmet vrau 370 njerëz dhe shkaktoi dëme të mëdha në të gjithë qendrën dhe jugun e vendit. Një tërmet i mëparshëm në të njëjtën ditë në 1985 vrau rreth 5000 njerëz.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat