​Biden: Askush nuk e kërcënoi, Rusia vetë e dëshiroi luftën në Ukrainë

Amerika

​Biden: Askush nuk e kërcënoi, Rusia vetë e dëshiroi luftën në Ukrainë

Më: 21 shtator 2022 Në ora: 18:35
Presidenti i SHBA-së Joe Biden

Biden: Askush nuk e kërcënoi, Rusia vetë e dëshiroi luftën në Ukrainë.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden akuzoi sot Rusinë se ka shkelur paturpësisht parimet thelbësore të statutit të Organizatës Botërore me një luftë brutale dhe të panevojshme në Ukrainë.

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ai shtoi se askush nuk e kërcënoi Rusinë dhe se vetëm Rusia dëshironte luftë dhe se ishte një luftë me një njeri.

Biden theksoi gjithashtu se qëllimi i luftës është të mbysë plotësisht të drejtën e Ukrainës për të ekzistuar si shtet dhe si popull.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat