​SHBA nuk e njeh aneksimin e territoreve nga Rusia në Ukrainë

Amerika

​SHBA nuk e njeh aneksimin e territoreve nga Rusia në Ukrainë

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 20:07
Foto ilustrim

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha sot se SHBA dhe aleatët e saj nuk do ta njohin kurrë aneksimin e territorit të Rusisë në Ukrainë.

“Ne dhe shumë vende të tjera e kemi bërë të qartë. Ne nuk do ta njohim, nuk do ta njohim kurrë aneksimin rus të territorit ukrainas”.

Kështu tha Blinken në konferencën për shtyp.

Separatistët pro-ruse në Ukrainë shpallën rezultatet e para të referendumit për aneksimin e republikave Donetsk dhe Lugansk, si dhe rajonet Zaporozhzhia dhe Kherson në Rusi, sipas të cilit shumica votoi "pro".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat