Florida: Numri i të vdekurve rritet, ndërsa uragani Ian forcohet

Amerika

Florida: Numri i të vdekurve rritet, ndërsa uragani Ian forcohet

Nga: H.O. Më: 30 shtator 2022 Në ora: 06:56 Përditësuar në ora: 07:49 më 30.09.2022
Pamje nga vendi i ngjarjes

Charleston, ku Ian pritet të arrijë në tokë, mund të jetë veçanërisht në rrezik nga përmbytjet

Nga: H.O.

Një raport i autorizuar nga qyteti i publikuar në nëntor 2020 zbuloi se rreth 90% e të gjitha pronave të banimit ishin të prekshme nga përmbytjet e stuhisë.

Pjesë të Karolinës së Jugut veri-lindore, afër Charleston, mund të përjetojnë gjithashtu deri në 8 inç shi.

Shpërthimet e parashikuara të stuhisë nuk ishin aq të rënda sa ato të lëshuara nga NHC kur stuhia po i afrohej Floridas. Edisto Beach, Karolina e Jugut, një destinacion turistik rreth 30 milje në jug të Charleston, pritej të shihte një rritje prej 4 deri në 7 këmbë.

Guvernatori i Karolinës së Veriut, Roy Cooper, u bëri thirrje banorëve të "marrin masat e nevojshme", duke paralajmëruar për përmbytje të mundshme, rrëshqitje dheu dhe tornado. "Kjo stuhi është ende e rrezikshme," tha Cooper.

Më shumë se 700 shpëtime në Florida ndërsa 'stuhia historike' shkon drejt Karolinës së Jugut

Nga: H.O.

Me gjithë bregun e Karolinës së Jugut nën një paralajmërim uragani, një rrymë e vazhdueshme automjetesh u larguan nga Charleston të enjten, shumë prej të cilave ka të ngjarë t'i kushtojnë vëmendje paralajmërimeve të zyrtarëve për të kërkuar tokë më të lartë. Virinat e dyqaneve ishin mbushur me thasë me rërë për të shmangur nivelet e larta të ujit në një zonë të prirur ndaj përmbytjeve.

Përgjatë zonës së Baterisë në skajin jugor të gadishullit 350-vjeçar të qytetit, vendasit dhe turistët bënë selfie në sfondin e rrëmujshëm të kapakëve të bardhë në Charleston Harbor teksa palmat përkuleshin nga era e furishme.

Me erërat që arrinin deri në 80 mph (129 km/h) afër mesnatës së të enjtes, Ian parashikohej të shtynte një stuhi prej 1.5 metrash në zonat bregdetare të Gjeorgjisë dhe Karolinave. Reshjet deri në 8 inç (20 centimetra) kërcënuan përmbytje nga Karolina e Jugut në Virxhinia.

"Ose duhet të notosh ose të mbytesh"

Nga: H.O.

Një grua nga Orlando dhe nëna e saj 72-vjeçare thonë se u detyruan të notonin nga dritarja e shtëpisë së tyre për të kërkuar ndihmë.

“Ose duhet të notosh ose të mbytesh”, tha gruaja për CBS News, partnerët e BBC-së në SHBA.

Ndërkohë, një banor i qytetit port pranë Fort Myers, Tom Johnson, 54 vjeç, tha se shtëpia e tij nuk ishte dëmtuar, por fqinjët e tij nuk ishin aq me fat.

Isha i frikësuar sepse nuk e kam kaluar kurrë këtë”, tha ai për AFP.

"Ishin vetëm tingujt më të tmerrshëm me mbeturina që fluturonin kudo, dyer që fluturonin jashtë."

Fqinja e tij, Janelle Thil, 42 vjeçe, gjithashtu notoi drejt sigurisë pasi apartamenti i saj në katin e parë filloi të përmbytet.

“Ata morën qentë e mi dhe më pas unë u hodha nga dritarja dhe notova”, tha Thil.

Kur u kthye në shtëpi, ajo hapi derën e përparme dhe "duhej të priste rreth pesë minuta që të dilnin të gjithë ujërat e përmbytjes".

"Unë e doja shtëpinë time," tha ajo. "Por unë jam gjallë dhe kjo është ajo që ka rëndësi."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat