Blinken premton mbështetje të mëtutjeshme për Ukrainën

Amerika

Blinken premton mbështetje të mëtutjeshme për Ukrainën

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 08:53
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka folur për bisedën që e ka pasur me shefin e diplomacisë ukrainase, Dmytro Kuleba, me të cilin diskutoi për planet e mëtutjeshme të Ukrainës kur bëhet fjalë për rikthimin e territoreve që janë aneksuar nga Federata Ruse.

Blinken theksoi se Shtetet e Bashkuara nuk do të ndryshojnë qëndrim, dhe se Ukraina do të vazhdojë të mbështetet nga Washingtoni në përpjekjet e saj për të rikthyer territoret e aneksuara.

“Blinken dhe Kuleba diskutuan për përpjekjet më të reja të rrejshme dhe jo legjitime të Moskës, që të ndryshojë kufijtë e Ukrainës si dhe për krimet në rritje, që forcat ruse i kryen mbi popullin ukrainas, përfshirë krimet e luftës dhe shkeljet e të drejtave të njeriut”, thuhet në kumtesën e Departamentit të Shtetit.

Gjithashtu Blinken gjatë bisedës ka ripërsëritur mesazhin e presidentit amerikan Joe Biden.

“Sekretari ripërsëriti mesazhin e presidentit Biden që Shtetet e Bashkuara gjithmonë do të respektojnë kufijtë e njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës, dhe se do të vazhdojmë të mbështesim përpjekjet e Ukrainës që të rikthej nën kontroll territoret e saj me forcimin e ushtrisë por edhe diplomacisë”, shtoi Blinken. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat