Shkon në 54 numri i viktimave nga uragani Ian

Amerika

Shkon në 54 numri i viktimave nga uragani Ian

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 13:11
Foto ilustrim

Të paktën 54 persona u konfirmuan të vdekur si pasojë e uraganit Ian, nga viktimat 47 janë në Florida, katër në Karolinën e Veriut dhe tre në Kubë.

Më shumë se 1,000 njerëz u shpëtuan nga zonat e përmbytura vetëm përgjatë bregut jugperëndimor të Floridës, tha Daniel Hokanson, gjeneral dhe kreu i Gardës Kombëtare.

Në Washington, Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti i ShBA-së, Joe Biden, dhe gruaja, Jill Biden do të udhëtonin për në Florida të mërkurën.

Pos viktimave, dëme të mëdha u shkaktuan në infrastrukturë, duke filluar nga shkatërrimi i shtëpive, rrugëve dhe rrjetit të energjisë elektrike, shkruan CBC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat