Prova me raketë balistike e Phenianit sjell reagimin e SHBA-së dhe aleatëve në rajon

Amerika

Prova me raketë balistike e Phenianit sjell reagimin e SHBA-së dhe aleatëve në rajon

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 19:54
Foto ilustrim

Koreja e Veriut kreu të martën një provë me raketë balistike që përshkoi distancën më të gjatë ndonjëherë, duke kaluar mbi Japoni. Ishte raketa e parë e Koresë së Veriut që ndoqi një trajektore të tillë që nga viti 2017, dhe rrezja e veprimit të saj që vlerësohet të jetë 4,600 km ishte më e gjata e përshkuar në një prove me raketë të Koresë së Veriut.

Në përgjigje të provës, avionët luftarakë të SHBA-së dhe Koresë së Jugut praktikuan bombardimin e një objektivi në Detin e Verdhë, në një demonstrim force.

Japonia paralajmëroi banorët që të strehoheshin dhe pezulloi disa shërbime treni ndërsa raketa kaloi në veri të vendit, përpara se të binte në Oqeanin Paqësor.

Ishte gjesti i fundit i demonstrimit të forcës në rajon. Koreja e Veriut ka kryer pesë prova me raketa në 10 ditët e fundit.

Gjatë kësaj periudhe ka pasur gjithashtu stërvitje të përbashkëta nga Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia, dhe një vizitë në rajon nga nënpresidentja amerikane Kamala Harris, e cila vizitoi zonën e çmilitarizuar të kufirit midis Koreve dhe akuzoi Phenianin për sabotim të sigurisë.

Koreja e Veriut akuzon Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj se stërvitjet e tyre ushtarake, përbëjnë kërcënim për të.

Si përgjigje ndaj provës së Phenianit të martën, një avion i Forcave Ajrore të Koresë së Jugut F-15K goditi një objektiv në brigjet e tij perëndimore, gjë që ushtria e Koresë së Jugut e quajti një demonstrim të preçizionit të aftësisë goditëse kundër provokimeve të Koresë së Veriut.

Japonia tha se nuk ndërmori asnjë veprim për të rrëzuar raketën, por ministri i Mbrojtjes Yasukazu Hamada tha se nuk do të përjashtonte asnjë alternativë, përfshirë aftësitë kundërsulmuese, ndërsa përpiqet të forcojë mbrojtjen e saj përballë provave me raketa nga Koreja e Veriut.

Koreja e Jugut tha gjithashtu se do të forcojë ushtrinë e saj dhe do të rrisë bashkëpunimin me aleatët.

Shtetet e Bashkuara e dënuan provën me raketë si një veprim "të rrezikshëm dhe të papërgjegjshëm" nga Koreja e Veriut.

"Ky veprim është destabilizues dhe tregon shpërfilljen e hapur të Koresë së Veriut për rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe normat ndërkombëtare të sigurisë," tha në një deklaratë zëdhënësja e Këshillit të Sigurimit Kombëtar Adrienne Watson.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken zhvilloi telefonata me homologët e tij koreano-jugorë dhe japonezë gjatë të cilave ata "dënuan ashpër" provën./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat