​Bora “varros” perëndimin e Nju Jorkut, shkon deri në 2 metra

Amerika

​Bora “varros” perëndimin e Nju Jorkut, shkon deri në 2 metra

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 23:52
Ilustrim

Stuhi dëbore po bien për të dytën ditë në shtetin perëndimor të Nju Jorkut , në zonën më të madhe të Buffalo , duke shkaktuar kaos trafiku dhe dëmtime në infrastrukturë.

Rajoni regjistroi një reshje të paprecedentë bore për muajin nëntor , e cila madje vjen relativisht herët në dimër. Në dy vende matjet treguan, brenda 48 orëve, përkatësisht 195 dhe 182 centimetra , pa përfunduar fenomeni.

Dukshmëria në pjesë të mëdha të rrjetit rrugor është pothuajse zero, duke e bërë pothuajse të pamundur udhëtimin. Ndërkohë në Aeroportin Ndërkombëtar të Buffalo janë anuluar dhjetëra fluturime.

Paralajmërimet e motit janë në fuqi për 6 milionë njerëz që jetojnë në brigjet e Liqeneve të Mëdha në Erie dhe Ontario, në zonën më të madhe të Buffalo. Mesazhi është i qartë: Mos dilni nga shtëpia për asnjë arsye, raporton CNN.

Ndërkohë dy shtetas kanë ndërruar jetë si pasojë e problemeve në zemër teksa pastronin banesat e tyre. Autoritetet po paralajmërojnë qytetarët se puna e pastrimit është shumë e rëndë dhe sfilitëse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat