​SHBA miratoi ilaçin më të shtrenjtë në botë, një dozë kushton 3.5 milionë dollarë

Amerika

​SHBA miratoi ilaçin më të shtrenjtë në botë, një dozë kushton 3.5 milionë dollarë

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 13:25
Foto ilustrim

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) sapo ka miratuar një trajtim të ri për një sëmundje të rrallë të koagulimit të gjakut. Duke marrë parasysh që një dozë do të kushtojë 3.5 milionë dollarë, është ilaçi më i shtrenjtë në botë.

Megjithëse shuma për trajtimin duket e madhe, një analizë e kohëve të fundit e kostos së efektivitetit të ilaçit sugjeron se është një çmim relativisht i drejtë për efektin e vetë trajtimit - të paktën në SHBA.

Ilaçi Hemgenix është një terapi gjenetike për hemofilinë B, një sëmundje e rrallë gjenetike që shkakton dëmtim të koagulimit të gjakut. Simptomat më serioze përfshijnë episodet e gjakderdhjes që janë të vështira për t'u ndalur.

Hemofilia B zakonisht është më e zakonshme te meshkujt sesa te femrat. Vlerësohet se pothuajse 8.000 burra në SHBA vuajnë aktualisht nga kjo sëmundje gjatë gjithë jetës.

Ilaçi kryesor që përdoret aktualisht për trajtimin e hemofilisë B në SHBA u siguron pacientëve një faktor koagulues shumë të nevojshëm, por është një trajtim i përjetshëm dhe për këtë arsye i kushtueshëm.

Ata me simptoma të rënda kërkojnë një regjim trajtimi rutinë dhe të shtrenjtë, efektiviteti i të cilit mund të dobësohet me kalimin e kohës, shkruan Science Alert.

Ekspertët vlerësojnë se gjatë jetës së një pacienti individual të rritur me hemofili B të moderuar deri në të rëndë në SHBA, shpenzohen nga 21 deri në 23 milionë dollarë për ilaçe.

Kostot e trajtimit në Britani të Madhe janë më të lira se në SHBA apo gjetkë në Evropë, por ende shkojnë në dhjetëra miliona dollarë për pacient gjatë jetës së tyre.

Agjencia Evropiane e Barnave dhe rregullatorët e saj të barnave në Britani të Madhe dhe Australi po rishikojnë gjithashtu përdorimin e terapisë gjenetike për sëmundjen. Do të jetë interesante të shihet se sa prodhuesit e barnave lejohen të ngarkojnë Hemgenix në pjesë të tjera të botës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat