Për herë të parë në histori të SHBA-së, demokratët në krye të partisë sjellin një person me ngjyrë

Amerika

Për herë të parë në histori të SHBA-së, demokratët në krye të partisë sjellin një person me ngjyrë

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 18:11
Hakeem Jeffries

Demokratët zgjodhën të mërkurën, Hakeem Jeffries për të kryesuar partinë në Kongresin e ardhshëm amerikan, duke shënuar një ndryshim brezash pas 20 vjetësh sundimi të Nancy Pelosit. Ai bëhet njeriu i parë me ngjyrë që do ta udhëheq një parti politike amerikane në historinë e kombit.

Ndryshimi nuk ishte befasi. Pasi Pelosi dhe zëvendësit e saj kryesorë njoftuan në fillim të muajit se do të largoheshin nga tre vendet kryesore të lidershipit vitin e ardhshëm, Jeffries ishte një nga tre liderët e gjeneratës së ardhshme që u futën shpejt për të forcuar vendin e tyre si pretendentë të pakontestueshëm në krye të partisë, raporton thehill.

Një nga ligjvënësit e tjerë, Rep. Pete Aguilar (Kaliforni), u zgjodh për të shërbyer si kryetar i Grupit Demokratik të Dhomës së Përfaqësuesve pasi kandidoi pa kundërshtarë. Pjesa e tretë e treshes u përmbyll me Katherine Clark (Mass.), e cila pritet të zgjidhet si “whip” . Ajo po ashtu nuk ka kundërshtarë.

Asnjë nga udhëheqësit e rinj nuk u përball me ndonjë kundërshtar, duke krijuar ndjenjën se procedurat e së mërkurës ishin më shumë kurorëzim sesa zgjedhje. Kjo nuk bëri asgjë për të zbutur tonin festiv të demokratëve.

Jeffries, nga ana e tij, këmbëngul se nuk ka pasur shumë kohë për të reflektuar mbi rëndësinë historike të rolit drejtues.

“Gjëja më e mirë që mund të bëjmë si rezultat i seriozitetit dhe solemnitetit të momentit është të jemi të fortë dhe të bëjmë punën më të mirë të mundshme për njerëzit”, tha ai.

Jeffries nisi zyrtarisht ofertën për liderin demokrat një ditë pasi Pelosi, në një fjalim të shumëpritur nga Capitol Hill, njoftoi se nuk do të kërkonte një pozicion drejtues në Kongresin e ardhshëm, duke vendosur një datë skadimi në mbretërimin e saj historik, dy dekadë në krye të grupit të demokratëve.

Jeffries është parë prej kohësh si pasardhës i Pelosit. Demokrati i Brooklynit ka pasur një rritje të shpejtë në radhët e partisë që kur arriti në Uashington në vitin 2013, duke u bërë bashkëkryetar i grupit parlamentar dhe, më vonë, kryetar i grupit të demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat