Forcat Ajrore të ShBA-së zbulojnë bombarduesin e ri bërthamor

Amerika

Forcat Ajrore të ShBA-së zbulojnë bombarduesin e ri bërthamor

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 15:13
Foto nga vendi i ngjarjes

Forcat Ajrore të ShBA-së kanë zbuluar bombarduesin më të ri të fshehtë bërthamor, B-21, i cili gradualisht do të zëvendësojë avionët e parë të Luftës së Ftohtë.

Bombarduesi i parë i ri mund të kushtojë afro 700 milionë dollarë secili dhe mund të mbajë armë bërthamore dhe konvencionale.

Siç pritej, detajet specifike të avionit mbeten të fshehura.

Sekretari i Mbrojtjes i ShBA-së, Lloyd Austin, tha se ishte “një testament i avantazheve të qëndrueshme të Amerikës në zgjuarsi dhe inovacion”.

B-21 Raider u zbulua gjatë një ceremonie të premten në objektin e prodhuesit Northrop Grumman në Kaliforni.

Austin tha se avioni do të ofrojë përparime të rëndësishme mbi bombarduesit ekzistues në flotën amerikane, duke deklaruar se “edhe sistemet më të sofistikuara të mbrojtjes ajrore do të luftojnë për të zbuluar B-21 në qiell”.

“Pesëdhjetë vjet përparime në teknologjinë e paktë kanë hyrë në këtë avion”, tha ai.

Ai shtoi se avioni është ndërtuar gjithashtu me një “arkitekturë të sistemit të hapur”, e cila lejon përfshirjen e “armëve të reja që as nuk janë shpikur ende”.

Ndërsa potenciali për një fluturim pa ekuipazh nuk u përmend gjatë ceremonisë, një zëdhënëse e Forcave Ajrore të ShBA-së tha se avioni ishte “i siguruar për mundësinë, por nuk kishte asnjë vendim për të fluturuar pa ekuipazh”.

Fluturimi i parë me një B-21 pritet të bëhet vitin e ardhshëm.

Ai përfundimisht do të zëvendësojë modelet B-1 dhe B-2 dhe flota vlerësohet të kushtojë 203 miliardë dollarë (165 miliardë £) për t’u zhvilluar, blerë dhe funksionuar gjatë 30 vjetëve të ardhshëm, sipas Bloomberg.

Gjashtë avionë janë aktualisht në prodhim, tha prodhuesi, duke shtuar se ata do të shfaqin “gjeneratën e ardhshme të vjedhjes” dhe se po përdor “teknika dhe materiale të reja prodhimi” të paspecifikuara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat