​Blinken: Të respektohet urdhër-arresti për Putinin

Amerika

​Blinken: Të respektohet urdhër-arresti për Putinin

Më: 22 mars 2023 Në ora: 22:41
Anthony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, u bëri thirrje të mërkurën të gjithë anëtarëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare që të respektojnë urdhrin e arrestit të lëshuar nga gjykata për presidentin rus Vladimir Putin.

"Unë mendoj se kushdo që është palë në gjykatë duhet të përmbushë detyrimet e tij," tha Blinken.

Presidenti amerikan Joe Biden tha të premten se Putin kishte kryer qartazi krime lufte, duke shtuar se urdhër-arresti ishte i justifikuar.

Moska i ka mohuar vazhdimisht akuzat se forcat e saj kryen mizori gjatë pushtimit rus të Ukrainës dhe Kremlini e quajti vendimin e gjykatës "të pavlefshëm".

As Rusia dhe as Ukraina nuk janë anëtarë të Gjykatës Penale Ndërkombëtare, megjithëse Kievi i ka dhënë juridiksionin gjykatës për të ndjekur penalisht krimet e kryera në Ukrainë. Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk ka forcën e saj policore dhe ekzekutimi i urdhër-arresteve i takon shteteve të saj anëtare.

Kujtohet se javën e kaluar, Gjykatës Penale Ndërkombëtare akuzoi Putinin për krim lufte për transportimin e paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina në Rusi. Masa ligjore detyron 123 vendet anëtare të arrestojnë Putinin dhe ta transferojnë atë në Hagë për gjykim nëse ai shkel në tokën e tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat