​Prokurori që po heton Trump kërcënohet me vdekje

Amerika

​Prokurori që po heton Trump kërcënohet me vdekje

Më: 24 mars 2023 Në ora: 23:43
Donald Trump

FBI dhe Departamenti i Policisë së Nju Jorkut (NYPD) po hetojnë një kërcënim me vdekje dërguar Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, në një letër të mbushur me pluhur të bardhë, raportuan disa media të premten.

Bragg, i cili po heton ish-presidentin Donald Trump në lidhje me një pagesë prej 130,000 dollarësh për yllin e filmave për të rritur, Stormy Daniels në vitin 2016, ka paraqitur prova para një jurie të madhe që po shqyrton nëse do të padisë Trump, megjithëse ende nuk është marrë asnjë veprim.

Burimet e zbatimit të ligjit treguan se letra i drejtohej Bragg-it ku thuhej: "ALVIN: DO TË TË VRAJ!!!!!!!!!!!!!", sipas NBC News.

Ai gjithashtu përmbante një sasi të vogël pluhuri të bardhë.

Letra "u përmbajt menjëherë" dhe forcat e zbatimit të ligjit "përcaktuan se nuk kishte asnjë substancë të rrezikshme", tha zyra e prokurorit të qarkut në një deklaratë. Autoritetet thanë se letra ishte vulosur të martën dhe shenjat në zarf tregonin se ajo ishte dërguar me postë nga Orlando, Florida në fillim të kësaj jave.

Zyrtarët thanë se nuk pati evakuime apo lëndime.

Letra vjen pas njoftimit të rrejshëm të Trump fundjavën e kaluar se do të arrestohej të martën në hetim.

Ish-presidenti gjithashtu postoi në faqen e tij në rrjetet sociale se njerëzit duhet të "protestojnë" dhe "ta kthejnë kombin tonë". Trump përfshiu një paralajmërim të premten herët për "vdekje dhe shkatërrim të mundshëm" nëse ai akuzohet.

Skandali i parave të heshtura që përfshin Daniels, emri ligjor i të cilit është Stephanie Clifford, erdhi në javët para zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës.

Pagesa u bë nga avokati i atëhershëm i Trump, Michael Cohen në këmbim të heshtjes së saj për një takim të dyshuar seksual me ish-presidentin në vitin 2006.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat