Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence do të kandidojë për president të SHBA-së

Amerika

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence do të kandidojë për president të SHBA-së

Më: 31 maj 2023 Në ora: 21:16
Trump dhe Pence

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, republikani Mike Pence, i cili shkaktoi zemërimin e Donald Trumpit duke refuzuar të mbështesë përpjekjet për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, do të hyjë në garën presidenciale të vitit 2024 kundër ish-shefit të tij më 7 qershor, thanë dy burime të njohura me situatën reuters.

Pence do të nisë fushatën me një video dhe një fjalim në shtetin e Iowas, thanë burimet.

Një konservator social i vendosur që qëndroi pranë Trumpit gjatë gjithë kohës në zyrën e tij, Pence është distancuar gjithnjë e më shumë nga ish-presidenti republikan që nga humbja e zgjedhjeve, duke thënë se inkurajimi i rebelëve për të sulmuar Kongresin amerikan më 6 janar të vitit 2021, rrezikohet ai dhe familja e tij.

Më 1 qershor, mesatarja e sondazheve të Pence në fushën republikane ishte më pak se 4 për qind, krahasuar me 53 për qind të Donald Trump, sipas një mesatare të sondazheve të RealClearPolitics.

Pence ka vazhduar të përqafojë shumë nga politikat e Trumpit, ndërkohë që e portretizon veten si një alternativë e paanshme dhe e orientuar nga konsensusi.

Ai gjithashtu i ka bërë thirrje më drejtpërdrejt komunitetit të krishterë ungjillor, pasi ka kaluar kohë të konsiderueshme në muajt e fundit duke vizituar mega-kisha anembanë vendit.

Suksesi i fushatës do të varet nga fakti nëse mund të tërheqë mjaftueshëm mbështetës të politikave të Trumpit, të cilët janë të përjashtuar nga retorika dhe sjellja e ish-presidentit për të ndërtuar një koalicion të qëndrueshëm.

Pence – një ish-guvernator i Indianës dhe një herë udhëheqës partie në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA – do të testojë gjithashtu oreksin e votuesve për një republikan në një parti ku votuesit janë kthyer gjithnjë e më shumë te të huajt.

Ndryshe, Guvernatori i Floridës dhe republikani, Ron DeSantis ka konfirmuar zyrtarisht se do të kandidojë për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat