Paditet për korrupsion Senatori i Shteteve të Bashkuara Bob Menendez

Amerika

Paditet për korrupsion Senatori i Shteteve të Bashkuara Bob Menendez

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 22 shtator 2023 Në ora: 16:21
Bob Menendez

Një juri e madhe federale në Nju Jork ka kthyer një aktakuzë kundër Senatorit të Shteteve të Bashkuara Bob Menendez, D-N.J., kryetar i komisionit më të fuqishëm të Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë, në senatin amerikan.

Simbas shtypit njujorkez zoti Menedez u akuzua se ka marrë “rryshfete” një makinë luksoze, sende ari dhe një apartament luksoz që dyshohet se është marrë nga Menendez dhe gruaja e tij, Nadine Arslanian. 

Nga shtypi amerikan mësohet se edhe gruaja e tij u padit për marrje “rryshfeti”

Aktakuza akuzon 69 vjeçarin Menendez, dhe gruan e tij për një marrëdhënie korruptive me tre biznesmenë të Nju Xhersit, Wael Hana, Jose Uribe dhe Fred Daides.

Po simbas kësaj aktakuze Menendez dhe gruaja e tij thuhet se kanë pranuar qindra mijëra dollarë ryshfet në këmbim të përdorimit të pushtetit dhe ndikimit të senatorit për të kërkuar mbrojtjen dhe pasurimin e biznesmenmenve.

"Këto ryshfete përfshinin para, ar, pagesa për një hipotekë në shtëpi, kompensim për një punë të ulët ose pa paraqitje, një automjet luksoz dhe gjëra të tjera me vlerë," thuhej në aktakuzë.

Në qershor 2022, agjentët federalë (FBI), kontrolluan shtëpinë e Menendez në New Jersey dhe gjetën "dhuratat” e këtij rryshfeti korruptive me tre biznesmenët, sipas aktakuzës. Hetuesit gjetën mbi 480,000 dollarë para të gatshme, disa të mbushura në zarfe dhe të fshehura në veshje, si dhe 70,000 dollarë në kasafortën e Nadine Menendez.

Gjithashtu në shtëpi u gjetën shufra ari me vlerë mbi 100,000 dollarë, "të siguruara nga Hana ose Daibes", sipas aktakuzës.

Kjo është hera e dytë që senatori i lartë i Nju Xhersit akuzohet për korrupsion. Një çështje e vitit 2015 përfundoi në një gjyq pasi një juri që nuk arriti të merrte një vendim për të gjitha pikat dhe një gjykatës e cila e liroi atë për disa akuza.

Akuzat e mëparshme kundër Menendez përqendroheshin në marrëdhënien e tij me mjekun e syrit nga Florida, Solomon Melgen, një aleat i ngushtë i senatorit. Menendez dyshohet se pranoi dhurata nga Melgen në këmbim të përdorimit të pushtetit të zyrës së tij të senatit për të përfituar interesat financiare dhe personale të mjekut.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat