Trump krahason problemet e tij ligjore me vdekjen e Alexei Navalnyt: Po kthehemi në një vend komunist

Amerika

Trump krahason problemet e tij ligjore me vdekjen e Alexei Navalnyt: Po kthehemi në një vend komunist

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 10:26
Donald Trump dhe Alexei Navalny

Donald Trump ka përdorur një intervistë me Fox News për të krahasuar problemet e tij ligjore me persekutimin e figurës së opozitës ruse Alexei Navalny, i cili vdiq në burg javën e kaluar, raporton The Guardian.

Në intervistën të martën, ish-presidenti amerikan tha se Navalny ishte “një njeri shumë i guximshëm” që ndoshta nuk duhej të kthehej në Rusi, por nuk fajësoi njeri për vdekjen e papritur.

Presidenti Joe Biden dhe liderë të tjerë perëndimorë kanë fajësuar liderin rus Vladimir Putin për vdekjen e Navalny-t.

Në paraqitjen një orëshe të transmetuar në Fox News, Trump kundërshtoi gjobën prej 355 milionë dollarësh që iu shqiptua në një gjyq për mashtrim në Nju Jork , duke thënë se “është një formë e Navalny”.

“Është një formë e komunizmit apo fashizmit”, shtoi ai.

Pavarësisht kërkesave të mikpritëses Laura Ingraham, Trump nuk e përmendi Putinin kur u pyet për Navalny.

“Ai ishte një djalë shumë i guximshëm sepse u kthye. Ai mund të kishte qëndruar larg, dhe sinqerisht, ndoshta do të kishte qenë shumë më mirë të qëndronte larg dhe të fliste nga jashtë vendit.

Po ndodh edhe në vendin tonë. Po kthehemi në një vend komunist në shumë drejtime. Unë kam tetë ose nëntë prova të gjitha për faktin se  jam në politikë.”

Kremlini ka mohuar përfshirjen në vdekjen e Navalny dhe tha se pretendimet perëndimore se Putin ishte përgjegjës janë të papranueshme.

Të dielën, Trump shkroi në një postim të Truth Social se vdekja e Navalny në një koloni penale të Arktikut javën e kaluar e kishte bërë atë “më të vetëdijshëm për atë që po ndodh” në Shtetet e Bashkuara. Trump nuk dha detaje, por ai shpesh i ka hedhur poshtë 91 akuzat penale kundër tij si të motivuara politikisht, një pretendim që prokurorët e mohojnë.

Biden lëshoi ​​të martën një kritikë të ashpër ndaj postimit të Trump për vdekjen e Navalny, duke thënë: “Pse Trump fajëson gjithmonë Amerikën? Putin është përgjegjës për vdekjen e Navalny. Pse Trump nuk mund ta thotë këtë?”

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat