Sa të shpeshtë janë tërmetet në rajonin e New Yorkut?

Amerika

Sa të shpeshtë janë tërmetet në rajonin e New Yorkut?

Më: 6 prill 2024 Në ora: 08:06
New York

Një nga pikat më të hollësishme që zyrtarët e Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS) donin të nënvizonin ndërsa informonin gazetarët për tërmetin e sotëm ishte të kontekstualizonin se sa të rralla janë këto ngjarje në këtë pjesë të botës.

Grupi i zyrtarëve të USGS shpjegoi më herët se si, gjatë 300 viteve të fundit, ka pasur vetëm tre tërmete me magnitudë afër ose mbi 5 që goditën qytetin njujorkez, raporton bbc.

19 dhjetor 1737: Një tërmet me magnitudë 5.1 shkallësh të Rihterit bëri që oxhaqet të dridheshin kur goditi zonën më të madhe të New Yorkut dhe u ndje në mënyrë të ngjashme në pjesë të Bostonit dhe Philadelphias, sipas Departamentit të Mbrojtjes së Mjedisit të New Jerseyt.

30 nëntor 1783: Një tjetër tërmet me magnitudë 5.1 u ndje më shumë se 100 vjet më vonë në New Jersey, me njerëzit që raportuan se i ndjenin lëkundjet gjatë gjithë rrugës nga New Hampshire në Pennsylvania.

10 gusht 1884: Shembjet e ndërtesave në të gjithë qytetin e New Yorkut dhe New Jerseyt u ndje edhe në Maine dhe Virginia, ky tërmet me magnitudë 5.3 ishte i fundit që goditi në rajonin e New Yorkut me një masë mbi 5 ballësh.

Ndryshe, New Yorku sot është goditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë prej 4.8 shkallësh të Riheterit. Deri më tani nuk është raportuar për viktima apo dëme materiale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat