​Turistja amerikane humb jetën në Zambia

Amerika

​Turistja amerikane humb jetën në Zambia

Më: 7 qershor 2024 Në ora: 20:24
Ilustrim

Një turiste e moshuar amerikane ka vdekur si pasojë e një sulmi të një hipopotami këtë javë, njoftoi të premten ministri i Turizmit i Zambia.

“Ministria e Turizmit është e pikëlluar kur mësoi për aksidentin tragjik më 5 qershor në Parkun Kombëtar të Zambezit të Poshtëm”, tha Rodney Sikumba në një deklaratë.

Departamenti i Parqeve Kombëtare dhe Kafshëve të Egra tha se një grua turiste, 70-vjeçe, po bënte safari në këmbë në shoqërinë e një ciceroni kur një hipopotam e sulmoi papritmas.

Sikumba tha në kryeqytetin Lusaka se incidenti shërbeu si një kujtesë prekëse e përgjegjësisë së përbashkët për të garantuar sigurinë e vizitorëve në parqet kombëtare, zonat e menaxhimit të lojërave dhe të gjitha zonat e mbrojtura.

“Pavarësisht përpjekjeve të oficerit tonë të policisë të trajnuar mirë për kafshët e egra dhe udhërrëfyesit turistik për të ndërhyrë kur hipopotami u vu re se kishte filluar të sulmonte turisten, situata tragjikisht rezultoi në humbjen e jetës”, tha ai, duke shtuar se ministria e tij shpreh keqardhje për incidentin.

Sikumba tha se hetuesit po shqyrtojnë se çfarë mund të ketë shkuar keq me protokollet e ndërhyrjes së shpejtë për të shmangur lëndimin ose vdekjen. Ai shtoi se incidente të tilla merren seriozisht nga ministria e tij, e cila ka mandat të garantojë sigurinë e të gjithë vizitorëve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat