Trump zbulon marrëdhëniet e tij me Putinin

Amerika

Trump zbulon marrëdhëniet e tij me Putinin

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 06:11
Kandidati republikan për president, Donald Trump

Kandidati republikan për president, Donald Trump, ka thënë se ai ka pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me presidentin rus Vladimir Putin gjatë kohës që ishte në detyrë, duke shtuar se konflikti në Ukrainë nuk do të kishte filluar kurrë në kohën e tij.

Në një intervistë, Trump kujtoi se armiqësitë në shkallë të plotë në Ukrainë nuk filluan kur ai ishte president midis 2017 dhe 2021, duke pretenduar se përshkallëzimi nuk do të kishte ndodhur nëse ai do të rizgjedhej në vitin 2020.

Kur u pyet për të komentuar marrëdhëniet e tij me Putinin, Trump e përshkroi atë si “shumë të mirë”, duke shtuar se ai gjithashtu shkoi mirë me Volodymyr  Zelenskyn e Ukrainës. “Por unë isha i ashpër me Putinin. E dini, unë përfundova… Nord Stream 2,” vuri në dukje ai, duke iu referuar tubacionit i cili ishte projektuar për të transportuar gaz natyror midis Rusisë dhe Gjermanisë nëpërmjet Detit Baltik, por nuk u vu kurrë në funksionim të plotë.

Ish-presidenti i SHBA tha se ai kishte shprehur pakënaqësi me BE-në për projektin, duke pyetur pse Evropa po i paguante Rusisë “miliarda” në muaj për furnizimet me gaz, ndërsa Amerika po i siguronte bllokut mbrojtje nga Moska.

Megjithatë, Trump këmbënguli se ai arriti të krijojë marrëdhënie të mira jo vetëm me presidentin rus, por edhe me presidentin kinez Xi Jinping dhe udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un. “Gjëja qesharake është se unë shkova shumë më mirë me të vështirët dhe me të dobëtit.”

Administrata Trump ishte një kritike e Nord Stream 2 dhe në shumë raste i bëri presion Gjermanisë që të hiqte projektin. Procesi i vënies në punë të tubacionit tashmë të përfunduar u ndal përfundimisht në shkurt 2022, kur tensionet midis Perëndimit dhe Rusisë u ndezën përpara fillimit të konfliktit në Ukrainë.

Në vjeshtën e vitit 2022, disa linja të Nord Stream 1 dhe 2 u sabotuan, me Rusinë duke kërkuar një hetim ndërkombëtar dhe duke sugjeruar se shërbimet e inteligjencës amerikane duhet të kenë orkestruar shpërthimet. Uashingtoni ka mohuar përgjegjësinë, megjithëse presidenti i SHBA Joe Biden kishte kërcënuar më parë se do t’i jepte fund gazsjellësit nëse trupat ruse do të hynin në Ukrainë.

Trump ka premtuar në mënyrë të përsëritur se do të zgjidhë konfliktin e Ukrainës brenda 24 orëve nëse zgjidhet duke u ulur me Zelenskyn dhe Putin. Kremlini tha muajin e kaluar se presidenti rus nuk ishte në kontakt me Trump, ndërsa Zelensky shprehu dyshime për aftësinë e ish-presidentit amerikan për të ndaluar armiqësitë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat