Uashingtoni i kërkon Pekinit marrëdhënie të ekuilibruara ekonomike - Bota Sot
Uashingtoni i kërkon Pekinit marrëdhënie të ekuilibruara ekonomike

Amerika

E martë, 16 tetor 2018

Uashingtoni i kërkon Pekinit marrëdhënie të ekuilibruara ekonomike

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 12:46
Rex Tillerson dhe Yang Jiechi

Shefi i diplomacisë amerikane, Rex Tillerson i shprehu me këmbëngulje homologut kinez, Yang Jiechi nevojën për të arritur në një marrëdhënie ekonomike të drejtë dhe të ekuilibruar.

“Dy krerët rikonfirmuan gjithashtu angazhimin e presidentëve, Donald Trump dhe Xi Jinping në mbështetje të mbajtjes së presionit kundër programeve bërthamore dhe balistike të paligjshme të Koresë së Veriut”, njoftoi zëdhënësja e departamentit amerikan të Shtetit, Heather Nauert për shtypin.

“Ne shpresojmë që Kina do të bëjë më shumë sepse ne e dimë që ajo mund të bëjë më shumë”, shtoi ajo.

Pyetur për zhvillimin e diskutimeve me Yang Jiechi, këshilltar i Shtetit dhe drejtues i vërtetë i diplomacisë kineze, ajo theksoi se SHBA-ja preferonte t’i mbante private bisedat me disa vende, përfshirë dhe Kinën.

Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Hsinhua, Yang ka mbajtur qendrimin zyrtar të Pekinit duke kujtuar se çështja koreane duhet zgjidhur nëpërmjet dialogut dhe negociatave.

Kina mbron idenë për një ndërprerje të njëkohshme të testeve bërthamore nga Pheniani dhe manovravve ushtarake amerikano-koreano-jugore, gjë që është refuzuar nga Uashiongtoni.

“Në bisedën e tij me Rex Tillerson, Yang Jiechi kërkoi përveç të tjerave riforcimin e koordinimit të dy fuqive me çështjet ndërkombëtare të rëndësishme”, shtoi media shtetërore kineze, pa dhënë shumë detaje.

“Ne kemi një marrëdhënie konstruktive me Kinën, ne kemi një shkëmbim të ideve dhe informacioneve”, theksoi Nauert duke kujtuar se Donald Trump kishte shprehur shumë qartë shqetësimet përsa i përket tregtisë dhe deficitit tregtar të SHBA-së me gjigantin aziatik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test