Trump: Luftërat tregtare janë të mira - Bota Sot
Trump: Luftërat tregtare janë të mira

Amerika

Trump: Luftërat tregtare janë të mira

Më: 2 mars 2018 Në ora: 15:23
Presidenti amerikan, Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se “luftërat tregtare janë të mira”.

Ai i bëri komentet pasi vendimi i tij për të vënë tarifa mbi importet e çelikut dhe aluminit ka shkaktuar reagime.

Trump, në një postim në Twitter, tha se SHBA-ja “ka humbur miliarda dollarë në tregti” dhe se luftën tregtare mund “ta fitojë lehtë”.

Të enjten, ai tha se importet e çelikut do të përballen me tarifa prej 25%, ndërsa ato të aluminit 10%.

Kanadaja dhe Bashkimi Evropian thanë se do të ndërmarrin kundërmasa.

Meksika, Kina dhe Brazili thanë po ashtu se po shqyrtojnë hapa hakmarrës.

Kritikët thonë se tarifat e reja nuk do t’i mbrojnë vendet e punës në Amerikë dhe se ato do t’i rrisin çmimet për konsumatorët.

Lajmi bëri që tregjet në Evropë dhe Azi të bien të premten.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test