Chip-monitorues shëndeti për ushtarët amerikanë! - Bota Sot
Chip-monitorues shëndeti për ushtarët amerikanë!

Amerika

E martë, 16 tetor 2018

Chip-monitorues shëndeti për ushtarët amerikanë!

Më: 23 maj 2018 Në ora: 23:52
Foto ilustrim

Ushtria Amerikane dëshiron t’iu vendos ushtarëve pajisje të monitorimit të shëndetit të avancuar për të njoftuar mjekët e largët të emergjencave mjekësore dhe nëse trupat janë gati për luftime.

Gjurmuesit e shëndetit si Fitbit dhe Apple Watch janë bërë të zakonshme në botën civile thuhet më tej në raportin e fundit amerikan.

Një Gjenerale e përgjithshme e Kirurgjisë së ushtrisë Nadja West dëshiron që ushtria të dëshirojë të zbatojë versione më të avancuara me qëllime më të larta aksionesh.

Ushtria shpreson të përdorë të dhëna nga një pajisje, të tilla si një çip i futur në dore të ushtarit, për të diagnostikuar në çast dhe madje edhe për të trajtuar plagët e betejës dhe problemet shëndetësore.

Në koordinim me Brooke Army Medical Center, dega ushtarake ka prezantuar një qendër virtuale mjekësore, e cila mund t’u lejojë disa ditë mjekëve të trajtojnë në mënyrë të largët ushtarët e plagosur në pjesë të largëta të botës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test