Coats alarmon për sulme kibernetike në infrastrukturën amerikane - Bota Sot
Coats alarmon për sulme kibernetike në infrastrukturën amerikane

Amerika

E shtunë, 17 nëntor 2018

Coats alarmon për sulme kibernetike në infrastrukturën amerikane

Më: 13 korrik 2018 Në ora: 21:38
Dan Coats

Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës së SHBA-së, Dan Coats paralajmëroi sot për sulme kibernetike shkatërruese në "infrastrukturën kritike të SHBA-së", duke thënë se gati dy dekada pas sulmeve të 11 shtatorit, "dritat e paralajmërimit janë përsëri të kuqe".

"Sot, infrastruktura digjitale që i shërben vendit është sulmuar. Çdo ditë të huaj, shkelësit më të këqij nga Rusia, Kina, Irani dhe Koreja e Veriut depërtojnë në infrastrukturën tonë digjitale dhe kryejnë një sërë sulmesh kibernetike dhe sulme kundër objektivave në SHBA", thotë Coats.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test