Lufta civile në Afganistan, talebanët marrin qarkun e Khamyab - Bota Sot
Lufta civile në Afganistan, talebanët marrin qarkun e Khamyab

Amerika

Lufta civile në Afganistan, talebanët marrin qarkun e Khamyab

Më: 10 shtator 2018 Në ora: 18:39
Ilustrim

Talebanët në Afganistanin e veriut kanë marrë një distrikt strategjik të rëndësishëm pranë kufirit me Turkmenistanin dhe kërcënuan një kryeqendër province, duke vrarë dhjetëra trupa afganë në një seri sulmesh.

Gjatë tre ditëve të fundit, më shumë se 80 ushtarë të Forcës Kombëtare Afgane që trajnohen nga ushtria amerikane janë vrarë nga forcat rebele talebane, ndërkohë që shefi i policisë së provincës së Khamyab, ka deklaruar se forcat qeveritare u tërhoqën nga zona për të shmangur viktimat mes civilëve.

Zyrtari nuk pranoi të fliste për viktimat midis forcave të tij, por sipas raportimeve, në luftime u vranë tetë policë dhe disa të tjerë u plagosën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...