Arti në hapësirën publike

Art

Arti në hapësirën publike

Nga: Bekim Rexhepi Më: 10 janar 2021 Në ora: 06:27
Foto ilustrim

Artistja Juliana Notari ka gërmuar një vulvë të madhe arti në toke në një park arti brazilian. Tani ajo po sulmohet nga mbështetësit e Presidentit të djathtë populist Bolsonaro 

Ndërsa një penis gjigant i bërë nga druri që është zhdukur, pastaj edhe ringritur, dhe prapë pastaj më pas është sharruar dhe kjo tash se fundi e gjitha ka përmbledhur një besueshmëri që shkakton një ndjesi të veçantë në atë mal në Allgäu, një vulvë arti në toke prej 33 metrash, tani po përdoret në Brazil në një park arti pranë qytetit bregdetar të Recife në shtetin Pernambuco, e cila tani po diskutohet me të nxehtë. Artistja Juliana Notari, kishte promovuar një organ seksual të shtrirë, në të kuqe të ndezur, të gërmuar fare me dorë, pasi që modelimi i formave filigranë me ekskavatorin nuk ishte i mundur në një vendbanimi të tillë - thekson ajo në faqen e saj të Facebook-ut.  

Relievi në tokë ishte i mbuluar me beton të armuar dhe rrëshirë sintetike dhe tani është qartë i dukshëm në barin e gjelbër. 

Fushë Art, në të cilin krijohen vepra arti brenda dhe jashtë peizazhit dhe në disa raste zhvendosen sasi të mëdha toke, është kryesisht një fushë mashkullore në historinë e artit të periudhës së pasluftës.  

Juliana Notari, tani po e ndryshon këtë situatë dhe e sheh në fokus instalimin e saj "Diva", i cili u prodhua në bashkëpunim me organizatën “Usina de Arte” dhe Muzeun “Mamam”, si një monument për barazinë gjinore. Edhe pse vulva është shumë e pranishme në artin bashkëkohor dhe tani kjo ka muzeun e vet në Londër, përshkrimet e organeve gjenitale të grave janë shumë më pak të zakonshme në shumicën e shoqërive, sesa ato të homologëve të tyre meshkuj - një tabu që gratë artiste e prekin me vetëdije me veprat e tyre. 

Postimi i Juliana Notarit në Facebook, në të cilin ajo prezanton "Divën" e saj, tani (që nga e mërkura në mëngjes) është komentuar mbi 25,000 herë. Përveç komenteve admiruese dhe mbështetëse, ka edhe një llum armiqësish dhe fyerjesh. Vulva e artit është një skandal, veçanërisht për mbështetësit e Presidentit të djathtë populist Jair Bolsonaro.  

Bolsonaro e ka shprehur veten në mënyrë të përsëritur nënçmuese ndaj armiqësisë ndaj aktivizmit feminist dhe queer dhe mbron, ndër të tjera, duke ndaluar temat gjinore dhe LGBTQI * nga shkollat. 

Vulva e spikatur e Juliana Notarit është gjithashtu një deklaratë e vendosur politike që kundërshton qëndrimin e Bolsonaros dhe pasuesve të tij. Artistë të tjerë brazilianë gjithashtu përdorin veprat e tyre për t'i dhënë shikim organeve femërore dhe atyre që nuk mund të konsiderojnë qeverinë ultra-konservatore.  

Dyshja artiste Wagner / De Burca, gjithsesi tregoi kulturën mbretërore të vallëzimit Brazilian në videon e tyre "Swinguerra" në Bienalen e Venecias 2019. 

Përshtati; artbeku 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat