Shalane Flanagan, e para grua amerikane fituese e maratonës së Nju Jorkut prej 40 vjetësh - Bota Sot
Shalane Flanagan, e para grua amerikane fituese e maratonës së Nju Jorkut prej 40 vjetësh

Atletika

Shalane Flanagan, e para grua amerikane fituese e maratonës së Nju Jorkut prej 40 vjetësh

Më: 6 nëntor 2017 Në ora: 06:09
Shalane Flanagan

Shalane Flanagan u bë gruaja e parë amerikane që fiton Maratonën e Nju Jorkut që nga viti 1977.

Geoffrey Kamworor i Kenias fitoi garën për meshkujt, duke lënë pas Wilson Kipsang po nga Kenia, duke përfunduar 3 sekonda më shpejt dhe duke siguruar fitoren e parë të rëndësishme.

Mary Keitany nga Kenia kishte fituar tre maratona të Nju Jorkut radhas, por Flanagan fitoi epërsi ndaj saj afro pesë kilometra para finishit. Flanagan e përfundoi garën për 2 orë, 26 minuta, 53 sekonda, rreth një minutë më shpejt se Keitany.

Ajo qau dhe brohoriti ndërsa arriti finishin e para.

``Është e papërshkueshme. Është një moment që ende po përpiqem ta besoj dhe ta shijoj”, tha 36 vjeçarja.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test