Halili, Arta, Banushi e Adnani, në kohë të vështira e të kërcënuar nga okupatori serb, para 23 viteve - Bota Sot
Halili, Arta, Banushi e Adnani, në kohë të vështira e të kërcënuar nga okupatori serb, para 23 viteve

Atletika

E martë, 13 nëntor 2018

Halili, Arta, Banushi e Adnani, në kohë të vështira e të kërcënuar nga okupatori serb, para 23 viteve

Nga: Kemajl Goca Më: 10 prill 2018 Në ora: 17:32
Halil Sylejmani, Arta Kelmendi, Banush Daka e Adnan Tahiri

Në fushë të Pajtimit të qytetit të Dardanës, në vitin 1995 u organizuan garat e Republikës së Kosovës në atletikë, ku ishin të përndjekur vazhdimisht nga okupatori serb. Edhe në kushte të vështira atletika zhvilloi veprimtarinë e saj, ku në foto shihet atletja e dëshmuar e asaj kohe, Arta Kelmendi, pastaj Halil Sylejmani, kryetar i Federatës Atletike të Kosovës, njeriu që dha shumë në kohën e okupimit dhe në kohën e pasluftës, punëtori i palodhshëm Banush Daka dhe Adnan Tahiri.  Nuk ishte e lehtë organizimi i aktiviteteve të asaj kohe, por Sylejmani është krenar me gjithë problemet dhe kërcënimet e vazhdueshme nga regjimi i Serbisë, që ia dolën të mbajnë garat në mënyrën më të mirë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test