Vetura më e shpejtë në botë – 490 km/orë

Auto

Vetura më e shpejtë në botë – 490 km/orë

Më: 18 tetor 2020 Në ora: 22:19
Vetura Estimatedshtë

Gjegjësisht, KPVM-TV njoftoi se këtë fundjavë u thye rekordi për shpejtësinë e zhvilluar nga një veturë.

Rekordin e kishte vetura Koenigsegg, rekord i vendosur në vitin 2017, dhe gjithçka që u regjistrua nga një aparat fotografik nga një helikopter dhe një avion i vogël që ndiqte veturën.

Të kujtojmë, Koenigsegg Agera RS kaloi nëpër Nevada me një shpejtësi mesatare prej 447 km/orë (maksimumi ishte 457 km/orë), ndërsa SSC Tuatara garoi edhe më shpejt, dmth deri në 490 km/orë.

Një nga informacionet gjithashtu thotë se është më shumë se 490, por kjo nuk është konfirmuar, sepse në atë rast do të thyejë rekordin e vendosur nga Bugatti Super Sport në pistën e provës Ehra-Lessien në Gjermani.

Estimatedshtë vlerësuar se SSC Tuatara mund të arrijë 312 mph, ose deri në 502 km/orë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat