​KIA siç nuk mund ta shihni në sallone

Auto

​KIA siç nuk mund ta shihni në sallone

Më: 24 shkurt 2021 Në ora: 18:54
Foto

Automjeti është menduar kryesisht për forcat e armatosura, dhe SUV amerikan Humvee padyshim që shërbeu si model.

Shumë nga prodhuesit e makinave në botë shpesh bëjnë automjete për ushtrinë.

Midis tyre është KIA, e cila ka furnizuar forcat e armatosura të Koresë së Jugut me automjete speciale jashtë rrugës për vite me radhë.

Në Panairin Ndërkombëtar të Armëve dhe Pajisjeve Ushtarake të këtij viti "IDEX 2021" në Abu Dabi, kompania koreane prezantoi konceptin e një SUV të ri ushtarak (KLTV) me katër ulëse dhe hapësirë ngarkese që mund të strehojë edhe dhjetë ushtarë të tjerë me pajisje të plota.

Nëse përdoret si kamion, KLTV mund të transportojë deri në tre tonë materiale, mjete dhe armë.

Një motor 228 "kuaj-fuqi" me naftë u përdor për drejtimin, dhe fuqia transmetohet në të katër boshtet me anë të një automatike me 8 shpejtësi.

Siç pritet nga një automjet si ky, KLTV është e pajisur me goma “të rrafshët”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat