Tesla vetura më e shitur në Austri

Auto

Tesla vetura më e shitur në Austri

Më: 18 prill 2021 Në ora: 17:27
Foto ilustrim

Modeli elektrik 3 ishte makina më e kërkuar në këtë vend në muajin mars.

Austria u bashkua me vendet evropiane në të cilat makinat elektrike janë në krye të popullaritetit në mars.

Në këtë vend, të orientuar tradicionalisht drejt modeleve të Volkswagen Group, 1,127 kopje të Tesla Model 3 u shitën muajin e kaluar.

Pozicioni i dytë në listën e makinave më të kërkuara është disi për një befasi – ai përfshiu FIAT 500, i cili arriti në adresat e 873 klientëve në mar.

Në vendin e tretë është Skoda Octavia, me 726 njësi të shitura, vetëm i katërti është Volkswagen Golf (696), dhe i pesti është një tjetër Volkswagen – modeli Tiguan (571 njësi të shitura).

10 modelet më të kërkuara në mars përfshinin: VW T-Roc (561), Seat Arona (519), Skoda Fabia (515), Seat Ibiza (513) dhe Ford Puma (492).

Midis 15 më të mirëve është një tjetër model elektrik, Volkswagen ID.4, i cili ka gjetur 419 pronarë të rinj.

29,526 makina të reja u shitën në tregun austriak në mars, që është një e treta më shumë se në shkurt, por edhe 7.6% më pak krahasuar me marsin e vitit 2020.

Ajo që është më domethënëse, sidoqoftë, është se pjesa e tregut e makinave elektrike është rritur në 10.4% të qëndrueshme. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat