Bëhet i ditur modeli i ri Hyundai AX1

Auto

Bëhet i ditur modeli i ri Hyundai AX1

Më: 4 maj 2021 Në ora: 12:24
Foto ilustrim

Pasi prezantoi kohët e fundit modelin më të vogël SUV Bayon për tregun evropian, Hyundai tani po shpall një SUV edhe më të vogël.

Mbi të gjitha, kjo nuk ka qenë një sekret për disa kohë, sepse fotografitë muajt e fundit kanë konfirmuar se një SUV i vogël Hyundai, i gjatë 370-380 cm, është në përgatitje.

Disa media deklarojnë se Hyundai po udhëheq këtë projekt nën kodin AX1, dhe se tregu kryesor për këtë model do të jetë India.

Sidoqoftë, është e mundur që vetura të shitet edhe në vendet e tjera aziatike, dhe ndoshta në Amerikën e Jugut gjithashtu.

Me shumë gjasa nuk do ta shohim në Evropë, megjithëse një model i tillë do të ishte një alternativë interesante ndaj Ignis të Suzukit.

Në çdo rast, modeli i ri duhet të përdorë të njëjtën platformë si Hyundai Santro, ndërsa për drejtimin ka të ngjarë të kujdeset një motor 1.0-litërsh me tre cilindra turbo. Në varësi të motorit, pritet një manual me një transmetim me 5 shpejtësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat