​Nissan Navara shkon në histori

Auto

​Nissan Navara shkon në histori

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 16:53
​Nissan Navara

Nissan njoftoi më herët se planifikon të mbyllë fabrikën e saj në Barcelona, që në thelb do të thotë se Navarra do të tërhiqet nga shitja, të paktën në Evropë.

Sipas Nissan, vendimi pasqyron zvogëlimin e tregut të rritjeve në Kontinentin e Vjetër, ku vetëm 116.280 shitje u regjistruan vitin e kaluar. Renault Alaskan dhe Mercedes X-Class, modele motra të Navara, u prodhuan gjithashtu në Barcelonë, por u ndërprenë për të njëjtën arsye.

"Prodhimi i gjeneratës aktuale Nissan Navara për tregjet evropiane do të përfundojë kur fabrika jonë e Barcelonës të mbyllet në dhjetor 2021 dhe shitjet do të përfundojnë gjatë vitit 2022," tha Nissan në një deklaratë për Automotive News.

"Kjo pasqyron segmentin në rënie të kamionëve në Evropë dhe zhvendosjen që shumë konsumatorë po marrin nga kamionët në gamën tonë të furgonëve modernë dhe efikas."

Nissan kishte një zgjidhje alternative për të importuar Navara nga Tajlanda në Evropë, megjithëse bordi i drejtorëve tashmë ka vendosur të mos e bëjë këtë.

Navara u lansua për herë të parë në vitin 1985 dhe madje u prodhua në Greqi për tregun vendas. Modeli 2004 konsiderohet ende shumë i rëndësishëm për segmentin evropian të kamionit, pasi e ka revolucionarizuar atë me një kabinë më të rehatshme, tipare të reja dhe cilësi më të rafinuar të vozitjes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat