Rritet fitimi i veturave Volvo

Auto

Rritet fitimi i veturave Volvo

Më: 24 korrik 2021 Në ora: 14:08
Volvo

Vetura Volvo ka raportuar për rikthim të profitit në gjysmën e parë të këtij viti.

Marka e veturës me bazë në Suedi, ka bërë të ditur të premten se ka arritur profit prej 1,52 miliardë dollarësh, që është më shumë se gjysma e profitit të të njëjtën periudhë të vitit 2019.

Si shumica e prodhuesve të tjerë të veturave, edhe Volvo është detyruar këtë vit që të shkurtojë prodhimin për shkak të mungesës së mikro-çipave.

Zyrtarë të Volvos kanë deklaruar se tashmë pandemia nuk po ndikon në biznesin e tyre dhe se ndonëse nuk janë vaksinuar të gjithë punonjësit e tyre, prodhimi dhe shitjet janë kthyer aty ku kanë qenë.

Kompania, e cila po vështron një ofertë fillestare publike para fundit të këtij viti, tha se të gjitha rajonet e saj treguan rritje solide dhe përmirësim të aksioneve të tregut, me makina të ngarkueshme që përfaqësonin 25% të shitjeve totale.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat