Bien shitjet e veturave në Francë

Auto

Bien shitjet e veturave në Francë

Më: 3 tetor 2021 Në ora: 09:08
Foto ilustrim

Regjistrimet franceze të veturave të reja ranë me 21 për qind në shtator në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2020, me vetëm një pjesë të vogël të markave që regjistrojnë fitime pasi mungesa e çipave vazhdoi të rëndonte në shitje.

Kishte 133.835 shitje në shtator në 22 ditë, ka thënë grupi i industrisë CCFA. Kjo shifër ishte shumë nën nivelet para pandemisë, në 23 për qind më pak se shtatori 2019, kur u regjistruan 173.433 shitje.

Mungesa e çipave ka çuar në ndërprerje të shumta të prodhimit midis prodhuesve të veturave francezë. Në një shembull, Renault ndërpreu prodhimin e modeleve të saj Kadjar, Megane dhe Captur në Spanjë në fund të gushtit. Stellantis ka zbatuar një plan pushimi në fabrikat në Francë, të cilin sindikatat e kanë kritikuar.

Mundësia e një rimëkëmbjeje të fortë nga viti 2020 tani duket e zbehtë, deklaroi një analist.

"Njoftimet e prodhuesve lënë pak shpresë për një normalizim të situatës në aspektin e furnizimit me çipa dhe norma më të shpejta të prodhimit dhe kohë të reduktuara. Tremujori i fundit do t'i ngjajë shtatorit dhe tregu vjetor i vitit 2021 do të tregojë vetëm një rritje të lehtë nga një vit 2020 historikisht i ulët", deklaroi Eric Champarnaud, presidenti i analistit dhe kompanisë konsulente Autoways.

Për nëntë muajt e parë, shitjet janë rritur me 8 për qind nga viti 2020.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat