Kia arriti një rekord në Evropë

Auto

Kia arriti një rekord në Evropë

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 23:26
Kia

Tregu i veturave të pasagjerëve në vendet anëtare të BE-së, EFTA dhe Mbretëria e Bashkuar është rritur me 6.9 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në nëntë muajt e parë të këtij viti, shitjet e Kia u rritën me 24.5 për qind nga gjithsej 387,716 automjete të shitura (311,326 automjete në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar).

Sportage, Niro dhe familja Ceed janë më përgjegjës për rezultatet mbresëlënëse të shitjeve

SUV Sportage, i prodhuar në Evropë me gjithsej 88,580 njësi të shitura, ishte modeli më i kërkuar i Kia në Evropë. Crossover Niro ishte modeli i dytë më i suksesshëm për sa i përket shitjeve (70,537 automjete), i cili i kënaqi klientët me gamën e tij mbresëlënëse të lëvizjes së elektrizuar dhe më miqësore me mjedisin.

Bestselleri i tretë në Evropë është modeli Ceed i projektuar, i ndërtuar dhe i prodhuar, i cili me 4 versionet e tij (hatchback, Sportswagon station wagon, ProCeed shot frena dhe XCeed SUV) ka gjetur gjithsej 67,230 klientë.

Jason Jeong, President i Kia Europe, tha për rezultatet: “Ndërsa industria e automobilave vazhdon të shërohet nga pasojat e pandemisë Covid-19 dhe mungesa e gjysmëpërçuesve në Kia, ne po përballemi me rritje shumë të lartë të shitjeve dhe pjesë rekord të tregut. Kjo është dëshmi e fuqisë së markës së re Kia dhe gamës sonë të gjerë të automjeteve të elektrizuara dhe me emetim të ulët.”

“Ajo që është vërtet emocionuese është se për Kia-n, është vetëm fillimi i rrugëtimit. Me ardhjen e afërt të crossover-it elektrik krejtësisht të ri EV6 dhe Sportago-s së re, ne presim ardhjen e anëtarëve të rinj të familjes Kia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat