Pas Amazon, Apple – Microsoft e Facebook, edhe vlera e Teslas arrin në një trilion dollarë

Auto

Pas Amazon, Apple – Microsoft e Facebook, edhe vlera e Teslas arrin në një trilion dollarë

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 21:30
Foto ilustrim

Aksionet e gjigantit Tesla (TSLA) janë rritur brenda një dite për katër herë, duke sjell kapitalizmin e tregut për veturat elektrike në mbi 1 trilion dollarë për herë të parë në histori.

Aksionet u rritën aq shumë duke shkuar në 9.8 për qind dhe arritur shumën prej 998.74 dollarë. E me kapitalizmin e tregut prej 1 trilion dollarë, Tesla i bashkohet kompanive gjigante të teknologjisë me një vlerë të tillë në treg.

Vlerën e tillë në treg deri më sot e kishin gjigantët si Amazon, Apple, Microsoft dhe kompania simotër e Google – Alphabet. E Facebook ishte anëtari i fundit që iu bashkuar këtij “klubi” në shtator.

Kjo rritje vjen edhe si rezultat i konfirmimin të lajmit, se kompania Hertz ka porositur 100.000 vetura Tesla që pritet t’ju dorëzohen në fund të vitit 2022.

Hertz po e konsideron si ofertën më të madhe që e ka ofruar në Amerikën e Veriut dhe njëherit njërën prej më të mëdhave në botë – duke porositur vetura të reja elektrike, për faktin merret me dhënien me qira të veturave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat