Një kamion me hidrogjen për Rally Dakar

Auto

Një kamion me hidrogjen për Rally Dakar

Më: 16 nëntor 2021 Në ora: 21:16
Foto ilustrim

Kompania franceze Gaussin do të dërgojë një kamion H2 Racing Truck në Rally Dakar, i cili zhvillohet në janar dhe do të testojë teknologjinë e saj të hidrogjenit në maksimum.

Lajmi kryesor për Kamionin Racing H2 është se ai funksionon me hidrogjen, dmth.

Kamioni është një produkt i kompanisë franceze të transportit Gaussin, e cila synon të demonstrojë fuqinë e platformës së saj të re të hidrogjenit në Dakar. Kjo platformë do të përdoret për një sërë kamionësh dhe kamionësh rrugor nga viti 2022, dhe secila trup do të projektohet nga Pininfarina.

Kamioni H2 Racing është kamioni më i fuqishëm me hidrogjen në botë, i fuqizuar nga dy motorë elektrikë që japin 400 kuaj fuqi secili dhe fuqizohet nga një bateri 82 kWh. Kamioni ka një rezervuar për 80 kg hidrogjen.

Shpejtësia maksimale është e kufizuar në 140 km/h sipas rregullave të Dakar Rally, dhe diapazoni me një ngarkesë baterie është 250 km. Duhen rreth 20 minuta për tu rimbushur.

Kamioni H2 Racing është i regjistruar dhe legal për rrugë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat