Polestar Precept – një veturë elektrike me një dizajn unik vjen në vitin 2024

Auto

Polestar Precept – një veturë elektrike me një dizajn unik vjen në vitin 2024

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 20:27
Foto ilustrim

Filiali i Volvo Polestar dëshiron të sjellë veturën e tij elektrike Polestar 5 në treg në vitin 2024.

Vitin e kaluar, Polestar, një nënkontraktor i prodhuesit suedez të automjeteve Volvo, njoftoi prodhimin e veturës së saj konceptuale elektrike “Polestar Precept”.

Fillimi i prodhimit të veturës elektrike ishte ende i paqartë në atë kohë, siç ishin edhe vetitë e saj teknike. Megjithatë, kompania tani ka prezantuar një veturë me një emër të ri që bazohet në këtë model: Polestar 5 është planifikuar të dalë në prodhim seri në vitin 2024.

Fotot dhe lajmet për e-makinën “Precept” janë publikuar vazhdimisht gjatë muajve të fundit – duke përfshirë disa video në YouTube që japin një pasqyrë të procesit të projektimit dhe zhvillimit të automjetit koncept.

Në një video gati 4-minutëshe që u publikua të martën, Polestar tani tregon pamjen e re të jashtme të veturës dhe shpjegon se si dizajni i automjetit koncept do të inkorporohet në Polestar 5.

Pamja e Polestar 5 ishte frymëzuar kryesisht nga peshkaqenë dhe aeroplanë, sipas videos.

Megjithatë, të dhënat kryesore teknike si diapazoni i baterisë ose shpejtësia e përshpejtimit nuk dihen ende. Fillimi i prodhimit të veturës së re elektrike është planifikuar për vitin 2020. Më pas duhet të jetë i disponueshëm në treg nga viti 2024.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat