Sekreti i fshehur në numrat e makinave

Auto

Sekreti i fshehur në numrat e makinave

Më: 5 janar 2022 Në ora: 23:47
Ilustrim

Shumica marrin një makinë dhe ne i dimë disa gjëra sipërfaqësisht. Megjithatë, ka shumë detaje të rëndësishme që na e bëjnë jetën më të lehtë. Për shembull, në numrin e makinës shohim shumë simbole të cilat zakonisht e dimë se çfarë kuptimi kanë. Por mund të shohim edhe disa që ndoshta nuk e kemi pyetur veten pse ndodhen aty. Ka një simbol në numrin e të gjitha makinave që fsheh një sekret që shumica e njerëzve nuk e dinë. Për shembull, edhe para se të vazhdojmë, a jeni i sigurt pse xhamat e pasmë të disa makinave nuk ulen?

Çfarë do të thotë shigjeta?

Është simboli që ndodhet pranë sinjalit të benzinës. A keni menduar ndonjëherë se çfarë do të thotë kjo? Sidomos nëse keni blerë së fundmi makinën tuaj të re, është shumë e dobishme. Pra, kjo shigjetë nuk është aty rastësisht dhe ka një arsye. Nëse sinjali juaj i benzinës është në të majtë (ndërsa shikoni çelësin e makinës), kjo do të thotë se dera e benzinës është në këtë anë të makinës. Përkundrazi, nëse e shihni këtë simbol në të djathtë, është në anën tjetër.

Ky është një simbol shumë i dobishëm kur hyni në pikën e karburantit pasi e dini saktësisht se në cilën anë të pompës të parkoni. Ka të tjera që mund të mos i dini për makinat, por edhe automjete të tjera komerciale si taksitë. A e dini, për shembull, pse taksitë kanë një shirit blu anash? Në fund të fundit, gjithçka ka një shpjegim!

Ka edhe gjëra të tjera që mund të mësojmë ose duke lexuar librin e makinës ose duke pyetur ekspertët dhe shitësit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat