Cila është temperatura optimale në veturë gjatë dimrit?

Auto

Cila është temperatura optimale në veturë gjatë dimrit?

Më: 2 shkurt 2022 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Temperatura e duhur në veturë është një nga faktorët kryesorë që ndikon në komoditetin e shoferit dhe pasagjerëve gjatë drejtimit.

Megjithëse rregullimi i temperaturës në veturë mund të duket i parëndësishëm, jo të gjithë shoferët e dinë se cila vlerë është optimale.

Shumica e veturave moderne janë të pajisura me ajër të kondicionuar automatik, i cili lejon përdoruesit e tij të zgjedhin vlerën e saktë të temperaturës në tren

Edhe pse sigurisht që është një komoditet i madh, për shumë njerëz rezulton të jetë një “mallkim” dhe të çon në dilemën – në çfarë gradë Celsius është më mirë të vendosni temperaturën në automjet gjatë udhëtimit, apo cila është temperatura optimale për ngasje?

Temperatura e duhur në veturë është një nga faktorët kryesorë që ndikon në komoditetin e shoferit dhe pasagjerëve gjatë drejtimit.

Ekspertët zakonisht këshillojnë që sistemi të vendoset rreth 20-22 gradë Celsius. Kjo gamë nuk është e rastësishme – përveç që u ofron udhëtarëve rehati të mjaftueshme kur bëhet fjalë për kabinat me ngrohje, mund të parandalojë më tej mjegullimin e dritareve, për shembull, gjatë shiut ose reshjeve të borës.

Falë kësaj, pasagjerët nuk do të jenë të ftohtë dhe shoferi nuk do të ketë probleme me dukshmërinë e kufizuar.

Temperaturat nën 20 gradë sugjerohen kur udhëtoni në një distancë të shkurtër në dimër – p.sh. nga shtëpia në dyqan ose në punë. Atëherë shumica e njerëzve nuk vendosin të heqin xhaketat, kështu që temperatura më e ulët e ajrit në automjet do të na lejojë të shmangim mbinxehjen e trupit.

Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje kësaj, veçanërisht kur udhëtoni me fëmijë. Ngrohja e kabinës së pasagjerëve të një veture mbi 22 gradë në dimër mund të jetë e pafavorshme për shkak të ndryshimit të madh të temperaturës midis ajrit në automjet dhe temperaturës së jashtme.

Një devijim i tillë jo vetëm që mund të çojë në sëmundje, por edhe e vë shoferin në gjumë dhe zvogëlon përqendrimin e tij në rast të një udhëtimi më të gjatë.

Është e rëndësishme të mbani mend se temperatura e caktuar varet nga shumë faktorë të tjerë, dhe preferencat e drejtuesve dhe pasagjerëve janë shpesh kriteret më të rëndësishme.

Cilat janë përvojat tuaja? 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat