Volkswagen “po shqyrton në mënyrë aktive” ndërtimin e një kamionçine elektrike për Amerikë

Auto

Volkswagen “po shqyrton në mënyrë aktive” ndërtimin e një kamionçine elektrike për Amerikë

Më: 19 prill 2022 Në ora: 19:01
Foto ilustrim

“Galeria” e automjeteve elektrike të Volkswagen mund të përfshijë një kamionçinë pasi kompania po “shikon në mënyrë aktive” idenë për diçka të tillë.

Dhe duke folur për Business Insider, CEO i Volkswagen Group of America, Scott Keogh tha se kamionët elektrikë janë “shansi i jetës” sepse “elektrifikimi ju jep një moment rivendosjeje”.

Siç shpjegoi ai, blerësit e kamionëve kanë qenë jashtëzakonisht besnikë ndaj Chevrolet, Ram dhe Ford.

Megjithatë, me kalimin në kamionçinë elektrike, klientët duket se janë më mendjehapur dhe kjo u lejon kompanive të tjera të hyjnë në treg dhe të jenë konkurruese.

Keogh përmendi në mënyrë specifike Rivian, por ata nuk janë e vetmja kompani pasi Tesla thuhet se ka marrë më shumë se një milion rezervime për Cybertruck.

Sidoqoftë, ndërsa Volkswagen po shikon mundësinë e ndërtimit të një kamionçine elektrike për Amerikën e Veriut, asgjë nuk është vendosur dhe nuk ka asnjë fjalë se kur modeli mund të arrijë nëse përfundimisht miratohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat