GM thotë se do të prodhojë Chevrolet Corvettes elektrike

Auto

GM thotë se do të prodhojë Chevrolet Corvettes elektrike

Më: 25 prill 2022 Në ora: 19:38
Foto ilustrim

Gama ikonë e makinave sportive Corvette të Chevrolet do të zgjerohet me variante të elektrizuara dhe plotësisht elektrike.

Kjo është konfirmuar nga presidenti i General Motors, Mark Reuss gjatë një interviste të hënën në mëngjes, shkruajnë mediat e huaja.

Reuss ka thënë se një Corvette C8 e elektrizuar do të mbërrijë në vitin 2023 e ndjekur nga një version plotësisht elektrik më vonë.

Ai nuk sqaroi nëse makina sportive do të përdorë një motor motorik hibrid apo plug-in, dhe as kur do të shohim EV.

Chevrolet e konfirmoi zyrtarisht lajmin pas intervistës përmes një videoje ngacmuese të versionit të hibridizuar.

Ndryshe, Corvette-t hibride janë spiunuar duke u testuar në Nürburgring prej disa kohësh. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat