Aston Martin DB5 që përkiste Sean Connery shitet në ankand, pronari i ri duhet t’i ndajë 1.7 milion euro për të

Auto

Aston Martin DB5 që përkiste Sean Connery shitet në ankand, pronari i ri duhet t’i ndajë 1.7 milion euro për të

Më: 24 maj 2022 Në ora: 14:20
Foto ilustrim

Aston Martin DB5 është një legjendë e vërtetë në botën e automobilizmit, e një i tillë që kishte lidhje me James Bondin do të shitet në ankand.

Fjala është për veturën e dikurshme të aktorit Sean Connery, që asokohe luante rolin e spiunit britanik James Bond.

Vetura do të shitet në ankand gjatë gushtit dhe bëhet fjalë për modelin e prodhuar në vitin 1964. Sean Connery ishte pronari i dytë që kur kishte dalë nga shiriti prodhues i fabrikës së Aston Martin.

Megjithatë ai e kishte dërguar në kompaninë RS Williams e specializuar për modifikime, që e kishte “rifreskuar në aspektin mekanik”. Prej asokohe është mirëmbajtur me kujdes, e ekspertët e RS Williams i kanë bërë një kontroll të detajuar para nxjerrjes në ankand.

Vetura është në gjendje të mirë, brendësia është e veshur me lëkurë me ngjyrë të zezë Connolly. Para shoferit gjendet një instrument tabelë e punuar nga druri.

DB5 vihet në lëvizje nga motori 4 litërsh me 6 cilindra që prodhon 282 kuaj-fuqi, dhe që ka ndërrues manual me pesë shpejtësi.

Kur kjo veturë ishte e re shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë e arrinte për 7 sekonda, dhe shpejtësinë maksimale e ka 229 km/h.

DB5 po shitet nga familje e Connery, e pronari  i ri pritet të ndajë nga 1.3 deri në 1.7 milion euro nëse dëshiron ta ketë në garazh. Një pjesë e parave do të dhurohen për fondin e bamirësisë Sean Connery Philanthropy.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat